Komunalne storitve, mladinska infrastruktura in razvojni projekti
Svetniki v Šoštanju obravnavali več ključnih področij – Opozorila o medvrstniškem nasilju v šoli – 40.000 evrov za taborniški prostor
Svetniki so na 32. redni seji obravnavali več pomembnih vsebin s področja komunalnih storitev, mladinske infrastrukture in lokalnega gospodarstva. Med ključnimi sklepi so potrdili poslovni načrt ravnanja z odpadki za leto 2026, sprejeli pravilnik o obratovalnem času prehrambnih obratov ter podprli sofinanciranje nakupa tabornega prostora v Ribnem za potrebe Šaleške zveze tabornikov. Seznanili so se tudi s poročili o izvajanju gospodarske javne službe ravnanja z odpadki ter poslovanju Komunalnega podjetja Velenje za leto 2025. Na začetku seje, v okviru vprašanj in pobud svetnikov, je svetnica Judita Čas Krneža izpostavila domnevno nasilje na Osnovni šoli Karla Destovnika - Kajuha. Poudarila je pomen preventive, spoštovanja ter hitrega ukrepanja in opozorila, da je varno okolje za otroke odgovornost vseh deležnikov. Župan Boris Goličnik je ob tem dejal, da se bodo pogovorili z vodstvom šole. Dodal je, da doslej niso imeli indicev o težavah, bodo pa ustrezno ukrepali, zlasti na področju medvrstniškega nasilja, kjer bodo po njegovih besedah potrebni nadaljnje delo in dodatni ukrepi.
Investicije in obnovitvena dela na komunalni infrastrukturi
Goličnik je poudaril, da občina nadaljuje z vlaganji v posodobitev zbiralnic in ekoloških otokov. Posebna pozornost je namenjena tudi nadzoru in izboljšavam sistema ravnanja z odpadki v širši Šaleški dolini. Svetniki so podprli sklep o neposrednem sofinanciranju razvoja mladinske infrastrukture, s katerim bo občina namenila sredstva za nakup tabornega prostora v Ribnem za Šaleško zvezo tabornikov. Kot je poudaril župan, gre za pomembno naložbo v mladinsko dejavnost in podporo organizacijam, ki imajo v lokalnem prostoru dolgo tradicijo. Goličnik je ob tem dodal, da občina kljub izzivom na področju energetike in poslovanja komunalnega podjetja ostaja osredotočena na zagotavljanje stabilnih in dostopnih javnih storitev ter nadaljnje razvojne projekte v občini.
Stabilno poslovanje in manj odpadkov
Direktor podjetja PUP Saubermacher, d. o. o., Janez Herodež je na seji ocenil, da je poslovanje v lanskem letu potekalo skladno z načrti in letnim programom. Kot je pojasnil, na terenu večjih težav ni bilo, storitve pa so izvajali v skladu s tehničnimi pravili in koncesijsko pogodbo. Sodelovanje z lokalno skupnostjo je ocenil kot zelo dobro, saj sproti rešujejo tudi manjše nevšečnosti, ki jih zaznavajo občani. »Stroški so se v preteklem letu nekoliko zvišali, vendar so bile spremembe ustrezno obravnavane v okviru priprave elaboratov za prihodnje obdobje. Za leto 2026 so bile uskladitve že pripravljene v letu 2025, večjih sprememb pa v prihodnje ne pričakujemo,« je dejal Herodež. Ob tem je poudaril, da na širše gospodarske razmere, vključno z energetsko situacijo, podjetje nima neposrednega vpliva, a da se jim sproti prilagaja v sodelovanju z lokalno skupnostjo. Kot je dodal, je trend odloženih odpadkov v upadu, pri čemer imajo gospodinjstva možnost brezplačnega odvoza do 2 m³ kosovnih odpadkov. Med mešanimi komunalnimi odpadki je po njegovih besedah še vedno nekaj rezerv za izboljšave. V občini Šoštanj je trenutno vzpostavljenih 56 primestnih ter 18 blokovskih in mestnih zbiralnic za ločeno zbiranje papirja, stekla in mešane embalaže, skupaj pa je nameščenih 293 posod. Zbirni center Velenje omogoča vse leto tudi oddajo zelenega odreza, v letošnjem letu pa podjetje načrtuje tudi nabavo novega nakladalnega vozila in vozila za čiščenje.
Direktor Komunalnega podjetja Velenje, d. o. o., Gašper Škarja je ob predstavitvi letnega poročila za leto 2025 poudaril, da je podjetje v preteklem letu zagotavljalo nemoteno in kakovostno oskrbo uporabnikov z vsemi komunalnimi storitvami. Kot je dejal, je bil v celoti realiziran zastavljeni poslovni načrt, pripravljen skupaj z občinami ustanoviteljicami. Posebej je izpostavil projekt preobrazbe sistema daljinskega ogrevanja Šaleške doline, ki se je uspešno začel v lanskem letu in se nadaljuje tudi letos. »Za zdaj vse poteka po načrtih,« je dejal Škarja in dodal, da je podjetje poslovno stabilno ter v prihodnje ne pri el prve faze preobrazbe, ki vključuje obnovo vročevodov in toplotnih podpostaj. Pogodbe so sklenjene za obdobje treh let, dela pa naj bi tudi v prihodnje potekala skladno z načrti.
Več preberite v tedniku Naš čas.