© 2026 Naš čas, d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Nihče nam ne sme vzeti domovine
Čas branja 2 min.

Dobro lahko dosežemo le skupaj


Maja Oderlap
Jasmina Škarja
23. 6. 2026, 21.00
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Slovesnost ob državnem prazniku - Ti. Jaz. Domovina. Povezani - Nihče nam ne sme vzeti domovine, nihče si ne sme prisvojiti države

Lipa samostojnosti.jpeg
Osrednja slovesnost bo pri Lipi samostojnosti, v primeru slabega vremena pa v Domu kulture.

Na letošnji občinski slovesnosti ob državnem prazniku, dnevu državnosti, so poudarili pomen skupnosti, medsebojnega spoštovanja in povezanosti kot temeljnih vrednot naše države in družbe, z naslovom »Ti. Jaz. Domovina. Povezani.« Dan državnosti je namreč priložnost, da se spomnimo ključnih trenutkov slovenske osamosvojitve ter izrazimo spoštovanje vsem, ki so prispevali k nastanku samostojne Slovenije.

Negujmo skupnost in odnose

Zbrane je nagovorila slavnostna govornica Andreja Katič, poslanka v Državnem zboru Republike Slovenije, ki je orisala zgodovinska dejstva, se nato v čustvenem govoru spomnila svojega otroštva in strnila misli za prihodnost. »V Velenju, smo kljub razlikam, kljub različnim narodnostim, znali in zmogli oblikovati skupnost, v kateri smo se dobro počutili. Skupnost, v kateri smo bili tovariši ali prijatelji ali pa vsaj znanci in dobri sosedi. Velenje dobiva novo podobo, prestrukturiranje se je začelo. Ero tovarištva v rudniku bodo nadomestile druge vsebine. Vendar ne gre za zidove, gre za nas ljudi, ki tukaj bivamo. Lahko da ne bomo več kamerati v jami, pod zemljo, a upam in želim si, da vedno ostanemo kamerati tu zgoraj, na našem s soncem ali mesečino obsijanem koščku zemlje, ki ga skupaj sooblikujemo ter mu dajemo vsebino. Naj ta praznik, dan državnosti, v nas spodbudi ljubezen do domovine, ljubezen do sočloveka, ljubezen do narave … Želim in upam, da bomo prijateljice in prijatelji, sokrajanke in sokrajani, sposobni kritično presojati odločitve sprejete na državni ali lokalni ravni ter da bomo sposobni odločno reči ne tistim, ki nas razdvajajo, ki nas delijo. Negujmo skupnost in naše medčloveške odnose. Nihče nam ne sme vzeti domovine, nihče si ne sme prisvojiti države,« je poudarila Katič in ob enem čestitala županu Petru Dermolu z ekipo, za storjeno preteklo delo na poti prestrukturiranja.

Preberite še

V težkih časih je pomembno povezovanje

Da družbi primanjkuje povezovanja je poudaril župan Dermol. »Bistveno sporočilo v teh časih je predvsem to, da je svet prežet z vojnami in težkimi situacijami, s katerimi se soočajo družbe, tudi pri nas nismo imuni na družbene izzive. Predvsem je pomembno, da smo v takšnih trenutkih čim bolj povezani kot narod in kot skupnost, saj lahko dobro dosežemo le tako, da sodelujemo, iščemo kompromise in skupaj razvijamo našo družbo.« Po njegovem mnenju danes pogosto primanjkuje prav tega: »Mislim, da nam tega v današnjem času primanjkuje, in pričakoval bi več povezanosti ter manj razprtij, ki se nato odražajo tudi v družbi.« Na vprašanje o povezanosti v lokalni skupnosti odgovarja: »Pri svojem delu se vedno trudim biti povezovalen. Ne glede na različna mnenja in prepričanja se mi zdi prav, da iščemo skupne poti in delujemo v dobro vseh. Župan mora biti kot gasilec, pomagati mora in delovati v korist vsakega posameznika, ne glede na okoliščine.« Velenje pri tem vidi kot dober primer povezane skupnosti: »Imam občutek, da je Velenje kljub vsemu bolj povezano kot država. K temu je prispevala tudi naša zgodovina in vrednote, s katerimi znamo živeti.«

Na slovesnosti so sodelovali tudi praproščaki veteranskih in domoljubnih organizacij. Kulturni program pa je v sodelovanju z MO Velenje pripravila Plesna šola Spin.


© 2026 Naš čas, d.o.o.

Vse pravice pridržane.