© 2026 Naš čas, d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Najnovejše

  • 27. jan 2021

  • 20:37
    sosezig

    Šoštanjski svetniki proti sosežigu

    Šoštanj – Danes so šoštanjski občinski svetniki obravnavali poročilo o sosežigu nenevarnih odpadkov v Termoelektrarni Šoštanj (Teš) in njegovo recenzijo ter po večurni razpravi izrazili nasprotovanje sosežigu. Ocenili so, da bi sosežig sicer tako imenovanih nenevarnih odpadkov (SRF) Šoštanjčanom prinesel več slabega kot dobrega. Poudarili so tudi, da težko podprejo projekt, ki vzbuja veliko dvomov, in pozvali Teš ter njegovega lastnika, Holding Slovenske elektrarne (HSE), k družbeno odgovornemu ravnanju. Generalni direktor HSE Viktor Vračar je sicer postregel s podatkom, da ima 22 termoelektrarn v Nemčiji okoljevarstveno dovoljenje za sosežig. Po njegovih besedah je sosežig goriva SRF prvi korak k postopnemu opuščanju uporabe lignita. To predstavitev je podprl tudi predstavnik Elektroinštituta Milan Vidmar, ki je zatrdil, da sosežig goriva SRF ne bo poslabšal kakovosti zraka, kakovost odpadkov pa se ne bo spremenila v takšni meri, da bi to lahko negativno vplivalo na okolje. V primeru sosežiga se bodo mejne vrednosti emisij živega srebra, kovin in dioksinov znižale. Predstavnica Celjskega inštituta za okolje in prostor Cvetka Ribarič Lasnik, ki je pripravil recenzijo poročila, pa je menila drugače, in poudarila, da bi sosežig goriva SRF v Tešu poslabšal kakovost zraka in posledično negativno vplival na zdravje ljudi. Gorivo SRF namreč po njenih besedah vsebuje večje koncentracije toksičnih elementov kot lignit, kar bi vodilo v poslabšanje kakovosti zraka in okolja. Poudarila je tudi, da Šaleška dolina ne potrebuje dodatnega onesnaževanja. Po njenih besedah so emisije ogljikovega dioksida zaradi sosežiga mešanice lignita in nenevarnih odpadkov sicer manjše, a ima gorivo SRF večje koncentracije kadmija, arzena, niklja in svinca od lignita. Vsebnost kovin je v gorivu SRF 608,5-krat večja kot v lignitu, je ponazorila. Svetniki Občine Šoštanj so se razumljivo ob tako nasprotujočih mnenjih opredelili proti sosežigu odpadkov v TEŠ. Vodstvo TEŠ pa je obljubilo, da bo spoštovalo odločitev lokalnih prebivalcev in ustavilo aktivnosti za vzpostavitev sosežiga odpadkov,  če se bodo temu stališču pridružili tudi v Velenju in Šmartnem ob Paki. Če bo Teš kljub temu nadaljeval s projektom sosežiga, se bo poskusni sosežig goriva SRF začel konec tega leta, redni sosežig pa je predviden od začetka leta 2022. Šaleško EKO gibanja, ki si je zelo prizadevalo, da do sosežiga ne pride, pa je zapisalo po seji, da si medalje z takšno odločitev svetnikov ne pripenja, da pa bi brez njihovih celoletnih naporov, ozaveščanja glede trajnih škodljivih posledic na zdravje prebivalcev in okolje ter opozarjanja na netrasparentnost in pomanjkljivosti v upravnih postopkih tako na strani TEŠ in Občine Šoštanj izjemno škodljiv projekt za dolino težko preprečili.

    20:00
    žoga_rokomet_ženske

    Velenjske rokometašice poražene v Zagorju

    Zagorje – Čeprav so se Velenjčanke v Zagorju domačinkam v prvem polčasu dobro upirale, so v nadaljevanju popustile in izgubile današnje srečanje z rezultatom 27:23 (12:12). Zaradi zadnjih dveh porazov, so zdrsnile v spodnji del lestvice in bi za dvig samozavesti sedaj nujno potrebovale kakšno zmago.

    14:55
    janja-garnbrez_aug18a

    Garnbretova in Škofic preplezala trboveljski dimnik

    Trbovlje – Na trboveljskem dimniku je jeseni zrasla najdaljša umetna plezalna smer na svetu. Težko in atraktivno smer sta preizkusila ena najboljših športnih plezalcev na svetu, Janja Garnbret in Domen Škofic. Kar 360 metrov dolgo mojstrovino postavljalcev Simona Margona in Katje Vidmar jima je uspelo preplezati v drugem poskusu, so sporočili iz freemedia.si. Postavljavca z mednarodno licenco, Margon in Vidmarjeva, sta s svojo ekipo na trboveljskem dimniku postavila najdaljšo umetno plezalno smer v zgodovini, ki je sestavljena iz 13 raztežajev in ocenjena z 8b+. Uporabila sta okoli 800 oprimkov in reliefov, ki so skupaj tehtali preko dve toni. Smer je že jeseni v drugem poskusu uspelo preplezati Garnbretovi in Škoficu, vzpon pa tudi za plezalca njunega kalibra ni bil lahek. Prvi poskus je trajal skoraj 12 ur, a sta vrh dosegla z več padci, zato ni bil uspešen. Drugič sta na vrh dimnika prišla po sedmih urah in pol, vse raztežaje pa sta na koncu uspešno prosto preplezala. Njun poskus na dimniku termoelektrarne v Trbovljah, ki je s 360 metri najvišji dimnik v Evropi, so zabeležile tudi kamere in nastal je 48-minutni dokumentarni film o podvigu, katerega premierna spletna predstavitev je na voljo danes. (STA)

    14:41
    jezero-tek-poligon

    Tekaška proga v četrtek popoldan zaprta

    Velenje – Smučarska tekaška proga ob velenjskem jezeru na novem prireditvenem prostoru, ki je očitno rekreacije željnim domačinom in tudi drugim, zelo zanimiva, potrebuje nekaj popravkov snežne podlage.

    13:08
    korona-maska-lokal

    Spet nekaj več okužb

    V Saša regi je bilo včeraj v Velenju 20 okužb, v Šoštanju 5, v Šmartnem ob Paki 2, v Mozirju 1, v Nazarjah 2, v Gornjem Gradu 2, na Ljubnem 2,  v Solčavi 1, na Rečici ob Savinji in v Lučah tokrat ni bilo primera okužbe.

    10:47
    Teš

    Šaleško EKO gibanje želi dokaze

    Šoštanj – Pred današnjo sejo sveta občine Šoštanj, na kateri bodo govorili o sosežigu nenevarnih odpadkov v Teš, v Šaleškem EKO gibanju pravijo, da so prejeli odgovor Ministrstva za okolje in prostor, ki ga je dne 12. januarja posredovalo poslancu DZ mag.


    © 2026 Naš čas, d.o.o.

    Vse pravice pridržane.